You are here

Kontakt


VÄLKOMMEN ATT TA KONTAKT MED KVINNOR I SVENSKA KYRKAN!

RIKSSTYRELSEN
Ordförande
Gunilla Åkesson, Lund

Möllegränden 18
252 23 Helsingborg
042-12 36 67
0708 641404
ordf@kvinnorisvenskakyrkan.se

Vice ordförande
Bulle Davidsson

Bergs Källgård
590 77 Vreta Kloster
bulle.davidsson@brevet.se

Kassör
Elisabeth Nilsson
Sjömansplan 2A
652 18 Karlstad
054-141458
0730-47 81 29
kassor@kvinnorisvenskakyrkan.se

Sekreterare
Ingrid Ödquist, Göteborg
Örgryte Stomgata 75
412 67 Göteborg
031-40 24 06, 0730 984020
sekr.kvisk@gmail.com
ingrid.odquist@gmail.com

Berit Larsson
Aspnäsgatan 12 b
832 44 Frösön
063-10 55 12
070 230 95
ulla.berit.larsson@gmail.com

Inger Boman, Umeå
Häradshövdingegatan 27
903 31 Umeå
inger.o.boman@telia.com

Ann-Sofi Karlsson
Tolvmansgatan 19
654 60 Karlstad
annsofi.karlsson@svenskakyrkan.se

 
 
VALBEREDNING
Ragnhild Greek sammankallande
Odensvi Fröö 1
594 94 Gamleby
ragnhild.greek@gmail.com

Katarina Evenseth
Tanneskärsg 217
421 60 Västra Frölunda
0706 818867
katarina.evenseth@svenskakyrkan.se

Gunilla Bäckström
Lasarettsvägen 21
931 32 Skellefteå
gunilla@friskvardochbildterapi.se
 
 
FUNKTIONÄRER
Ansvarig utgivare tidning och hemsida
Ordförande
Gunilla Åkesson
Möllegränden 18
252 23 Helsingborg
042-12 36 67
0708 641404
ordf@kvinnorisvenskakyrkan.se

Redaktör för Kvinnoglöd
Elisabeth Enger
Låbyn Hagen 501
662 91 Åmål
Tel: 0702 - 636 637
eenger.hagen@gmail.com

Webredaktör
Ann-Britt Magnusson
Boge Klinte 182
624 36 Slite
0498-22 91 42
070-22 44 051
annmag@telia.com
 
   
GÖTEBORGS STIFTSGRUPP
Ordförande
Katarina Evenseth

031-47 62 13 
0706-81 88 67
katarina.evenseth@svenskakyrkan.se
  Vice ordförande
Gunilla Fastling

Färgspelsgatan 44
421 63 V Frölunda
031-40 96 23
     
Sekreterare
Christina Bernérus

Drevstigen 3
433 50 Öjersöj
031-771 30 22
0703 02 11 01
christina.bernerus@svenskakyrkan.se
  2:e vice ordförande
Agneta Brithell
Wadmansgatan 11
412 53 Göteborg
agneta.brithell@svenskakyrkan.se
     
Kassör
Renate Andersson

Långedragsv. 29
426 71 V Frölunda
renate.andersson@svenskakyrkan.se
  Ledamot
Birgitta Håstrand Möller

031-41 24 84
0702 44 51 62
birgitta.moller@svenskakyrkan.se
     
Ledamot
Kristina Magdesjö
  Ledamot
Lilian Stenvall

lilian.stenvall@majorna.goteborg.se
 
     
HÄRNÖSANDS STIFTSGRUPP
Berit Larsson Frösön 070-230 95 57 berit.larsson@bredband.net
Catharina Larsson Oviken 0643-44 78 80 catharina.larsson@svenskakyrkan.se
Marianne Staaf Gälldin Sundsvall 076 – 8308266 Marianne.Staaf.Galldin@hotmail.com
Marianne Wasend Sollefteå 073-0461927 marianne.wasend@bredband.net
Solvig Ljusterdal Östersund 070-6724566 solvig.ljusterdal@folkbildning.net
Priscilda Helenius Sundsvall 073-040 83 98 priscilda.helenius@spv.se
 
       
KARLSTADS STIFTSGRUPP
Elisabeth Enger
Låbyn Hagen 501
662 91 Åmål
0702 - 636 637
eenger.hagen@gmail.com
Elisabeth Nilsson
Sjömansplan 2A
652 18 Karlstad
054-141458
0730-47 81 29
kassor@kvinnorisvenskakyrkan.se
 
   
LINKÖPINGS STIFTSGRUPP - LINKVISK
Kerstin Bergman
Gripgatan 17
582 43 Linköping
0709 343 099
xb1935@gmail.com

Berit Horned
Stora torget 1 1 tr
590 37 Kisa
070-6917289
Wallabo47@gmail.com

 
   
LULEÅ STIFTSGRUPP
Kontaktperson
Gunilla Bäckström
Lasarettsv. 21
931 32 Skellefteå
070/ 509 43 62
gunilla@friskvardochbildterapi.se
 
Ekonomiansvarig
Britta Berglund
Bodsjövägen 81
94640 Svensbyn
070-658 44 78
britta.berglund(at)byavis.se

Tar emot ansökningar!

   
Medlemsansvarig
Britta Lysholm
Hamptjärnsv. 100
946 40 Svensbyn
070/ 244 66 52
britta@eufaria.se

Meddela adressändring!

Aktivitetsansvarig
Maria Forsmarker
Nyckelgatan 18
93163 Skellefteå
070-598 70 61
maria_forsmarker(at)hotmail.com
 
Tar emot ideér till aktiviteter!
 
   
LUNDS STIFTSGRUPP
Ordf och led. rikssty.  Gunilla Åkesson gunilla.akesson5@comhem.se
Vice ordf Madeleine Anderberg madeleine.anderberg@sensus.se
Sekreterare Carin Gyllander carin.g@lodde.se
Ledamot Annika Linderfalk annikalinderfalk@hotmail.com
Ledamot Lis-Mari Sandahl lismari@lismarisandahl.se
Ledamot Emma Mattsson emma.malmstrom@yahoo.se   
Ledamot Erica Appelros  
     
Informationsansvarig Karin Hedner karin.hedner@gmail.com
     
Valberedning    
Ulla Bengtsson ulla.bengtsson@ownit.nu
Johanna Johansson johanna_olsgard@yahoo.se
Karin Malmström karin.malmstrom@folkbildning.net
     
Revisorer    
Ann-Marie Freij ann-marie.freij@brf-hagalund.se
Ann-Christin Jeppsson ann-christin.jeppsson@svenskakyrkan.se
Ulla Bengtsson ulla.bengtsson@ownit.nu
 
   
SKARA STIFTSGRUPP
Elisabet Håstrand Lönnermark ordf 070-548 41 09 (anmälan till arrangemang)
Gerd Larsson sekreterare 070-8105810
Lena Ringdahl kassör 0511-624 91 (kassör/medlemsskap)
Jane Jönsson  
Jessica Rytter  
Ingegerd Kallioniemi 0520-975 93
Kristina Gustafsson Bonnier   
 
   
STOCKHOLMS STIFTSGRUPP
Birgitta Thaning (ordf)
Heleneborgsgatan 48
117 32  STHLM
08-36 43 02
070-583 86 35
birgitta@thaning.se
Görel Almqvist
Skattungsvägen 3
120 59 ÅRSTA
gorel.almqvist@gmail.com
08-500 230 80
0731-81 88 17
   
Eva Moëll Elmquist
Slagrutevägen 3
182 34 DANDERYD
eva.m.elmquist@gmail.com
08-75 52 435
073-967 13 33
Yvonne Åhlberg
Trädgårdsgatan 14 A
172 38 SUNDBYBERG
yvonne.ahlberg@comhem.se
073-72 81 973
 
   
STRÄNGNÄS STIFTSGRUPP
Irene Blom
Frejgatan 5C
692 32 Kumla
irene.blom@telia.com
Eva Dahrén
Söderg 6
692 34 Kumla
evadahren@telia.com
 
   
UPPSALA STIFTSGRUPP
Gunilla Löfgren
Götgatan 5 G, 753 15 Uppsala
Tel/fax 018-50 33 84, mobil 0768-998 270
E-post: rgunilla.lofgren@comhem.se
 
 
VÄSTERÅS STIFTSGRUPP
Aktiviteter i Falun och Borlänge Aktiviteter i Västerås E-postmottagare
Ingegerd Hellberg
0243-19443
Birgitta Larsson
021-810868
Brita Berg
britaberg@hotmail.com
     
Annika Eklund Asp
0247-51397
Agneta Lejdhamre
021-126684
 
     
Gunnel Envall
0225-50142
   
     
Birgit Norström
0225-30394
   
 
     
VÄXJÖ STIFTSGRUPP
Karin Ågren
Sannelundsgatan 16
554 47 Jönköping
036 – 16 78 38, 073 – 977 80 75
karin-agren@tele2.se
Inger Jansson
Kungsgatan 13
553 31 Jönköping
035-12 30 27
inger.janson99@gmail.com
Utskick kan förbilligas om Du, som har e-post meddelar
den till karin-agren@tele2.se