You are here

Kontakt

VÄLKOMMEN ATT TA KONTAKT MED KVINNOR I SVENSKA KYRKAN!
 

RIKSSTYRELSEN
Ordförande
Gunilla Åkesson, Lund

Möllegränden 18
252 23 Helsingborg
042-12 36 67
0708 641404
ordf@kvinnorisvenskakyrkan.se 

Sekreterare
Ingrid Ödquist, Göteborg
Örgryte Stomgata 75
412 67 Göteborg
031-40 24 06, 0730 984020
sekr.kvisk@gmail.com
ingrid.odquist@gmail.com

   
Vice ordförande
Bulle Davidsson

Bergs Källgård
590 77 Vreta Kloster
bulle.davidsson@brevet.se
Berit Larsson
Aspnäsgatan 12 b
832 44 Frösön
063-10 55 12
070 230 95
ulla.berit.larsson@gmail.com
   
Kassör
Elisabeth Nilsson
Sjömansplan 2A
652 18 Karlstad
054-141458
0730-47 81 29
kassor@kvinnorisvenskakyrkan.se
 
   
Inger Boman, Umeå
Häradshövdingegatan 27
903 31 Umeå
inger.o.boman@telia.com
Ann-Sofi Karlsson
Tolvmansgatan 19
654 60 Karlstad
annsofi.karlsson@svenskakyrkan.se
   
 
VALBEREDNING
Ragnhild Greek sammankallande
Odensvi Fröö 1
594 94 Gamleby
ragnhild.greek@gmail.com
Gunilla Bäckström
Lasarettsvägen 21
931 32 Skellefteå
gunilla@friskvardochbildterapi.se
   
Katarina Evenseth
Tanneskärsg 217
421 60 Västra Frölunda
0706 818867
katarina.evenseth@svenskakyrkan.se
 
 
 
FUNKTIONÄRER
Ansvarig utgivare tidning och hemsida
Ordförande
Gunilla Åkesson
Möllegränden 18
252 23 Helsingborg
042-12 36 67
0708 641404
ordf@kvinnorisvenskakyrkan.se
 
   
Redaktör för Kvinnoglöd
Elisabeth Enger
Låbyn Hagen 501
662 91 Åmål
Tel: 0702 - 636 637
eenger.hagen@gmail.com
Webredaktör
Ann-Britt Magnusson
Boge Klinte 182
624 36 Slite
0498-22 91 42
070-22 44 051
annmag@telia.com
   
GÖTEBORGS STIFTSGRUPP  
   
Ordförande
Katarina Evenseth

031-47 62 13 
0706-81 88 67
katarina.evenseth@svenskakyrkan.se
 Vice ordförande
Gunilla Fastling

Färgspelsgatan 44
421 63 V Frölunda
031-40 96 23
   
Sekreterare
Christina Bernérus

Drevstigen 3
433 50 Öjersöj
031-771 30 22
0703 02 11 01
christina.bernerus@svenskakyrkan.se
2:e vice ordförande
Agneta Brithell
Wadmansgatan 11
412 53 Göteborg
agneta.brithell@svenskakyrkan.se
   
Kassör
Renate Andersson

Långedragsv. 29
426 71 V Frölunda
renate.andersson@svenskakyrkan.se
Ledamot
Birgitta Håstrand Möller

031-41 24 84
0702 44 51 62
birgitta.moller@svenskakyrkan.se
   
Ledamot
Kristina Magdesjö
Ledamot
Lilian Stenvall

lilian.stenvall@majorna.goteborg.se
   
   
HÄRNÖSANDS STIFTSGRUPP  
   
Berit Larsson
Frösön
070-230 95 57
berit.larsson@bredband.net
Catharina Larsson
Oviken
0643-44 78 80
catharina.larsson@svenskakyrkan.se
   
Marianne Staaf Gälldin
Sundsvall
076-830 82 66
Marianne.Staaf.Galldin@hotmail.com
Marianne Wasend
Sollefteå
073-0461927
marianne.wasend@bredband.net
   
Solvig Ljusterdal
Östersund
070-6724566
solvig.ljusterdal@folkbildning.net
Priscilda Helenius
Sundsvall
073-040 83 98
priscilda.helenius@spv.se
   
   
KARLSTADS STIFTSGRUPP  
   
Elisabeth Enger
Låbyn Hagen 501
662 91 Åmål
0702 - 636 637
eenger.hagen@gmail.com
Elisabeth Nilsson
Sjömansplan 2A
652 18 Karlstad
054-141458
0730-47 81 29
kassor@kvinnorisvenskakyrkan.se
   
   
LINKÖPINGS STIFTSGRUPP - LINKVISK
   
Sally Stehager
Hedborns gata 16
584 37 Linköping
tel 013 172051
mobil 0707 122051
stehager@gmail.com
Berit Horned
Stora torget 1 1 tr
590 37 Kisa
070-6917289
Wallabo47@gmail.com
   
   
LULEÅ STIFTSGRUPP  
   
Kontaktperson
Gunilla Bäckström
Lasarettsv. 21
931 32 Skellefteå
070/ 509 43 62
gunilla@friskvardochbildterapi.se
Ekonomiansvarig
Britta Berglund
Bodsjövägen 81
94640 Svensbyn
070-658 44 78
britta.berglund(at)byavis.se

Tar emot ansökningar

   
Medlemsansvarig
Britta Lysholm
Hamptjärnsv. 100
946 40 Svensbyn
070/ 244 66 52
britta@eufaria.se

Meddela adressändring

Aktivitetsansvarig
Maria Forsmarker
Nyckelgatan 18
93163 Skellefteå
070-598 70 61
maria_forsmarker(at)hotmail.com
 
Tar emot ideér till aktiviteter
   
   
LUNDS STIFTSGRUPP  
   
Ordf och led. rikssty.
Gunilla Åkesson

gunilla.akesson5@comhem.se
Vice ordf
Madeleine Anderberg
madeleine.anderberg@sensus.se
   
Sekreterare
Carin Gyllander
carin.gyl@gmail.com
 
   
Ledamot
Annika Linderfalk
annikalinderfalk@hotmail.com
Ledamot
Barbro Jakhammer Meyer
jakhammer.meyer@telia.com
   
Ledamot
Emma Mattsson
emma.malmstrom@yahoo.se  
Ledamot
Erica Appelros
   
Informationsansvarig
Karin Hedner
karin.hedner@gmail.com
 
   
Valberedning  
Åsa Gustavsson asakgustavsson@hotmail.com
Inga-Lill Rubenson inga-lill@karavanen.se
Johanna Johansson johanna_olsgard@yahoo.se
   
Revisorer  
Ann-Marie Freij ann-marie.freij@brf-hagalund.se
Ann-Christin Jeppsson ann-christin.jeppsson@svenskakyrkan.se
Ulla Bengtsson ulla.bengtsson@ownit.nu
   
   
SKARA STIFTSGRUPP  
   
Ordförande
Elisabet Håstrand Lönnermark

070-548 41 09 (anmälan till arrangemang)
elg.lonnermark@swipnet.se
Sekreterare
Gerd Larsson

070-810 58 10
gerd.v.larsson@telia.com
   
Kassör
Lena Ringdahl

0511-624 91
lena.ringdahl@telia.com
Jane Jönsson
dr.jane.jonsson@gmail.com
   
Jessica Rytter
jessicarytter@yahoo.com
Ingegerd Kallioniemi
0520-975 93
ingegerd.kallioniemi@svenskakyrkan.se
   
Kristina Gustafsson Bonnier 
gustafssonbonnier@gmail.com
 
   
   
STOCKHOLMS STIFTSGRUPP  
   
Birgitta Thaning (ordf)
Heleneborgsgatan 48
117 32  STHLM
08-36 43 02
070-583 86 35
birgitta@thaning.se
Görel Almqvist
Skattungsvägen 3
120 59 ÅRSTA
gorel.almqvist@gmail.com
08-500 230 80
0731-81 88 17
   
Eva Moëll Elmquist
Slagrutevägen 3
182 34 DANDERYD
eva.m.elmquist@gmail.com
08-75 52 435
073-967 13 33
Yvonne Åhlberg
Trädgårdsgatan 14 A
172 38 SUNDBYBERG
yvonne.ahlberg@comhem.se
073-72 81 973
   
   
STRÄNGNÄS STIFTSGRUPP  
   
Irene Blom
Frejgatan 5C
692 32 Kumla
irene.blom@telia.com
Eva Dahrén
Söderg 6
692 34 Kumla
evadahren@telia.com
   
   
UPPSALA STIFTSGRUPP  
   
Gunilla Löfgren
Götgatan 5 G, 753 15 Uppsala
Tel/fax 018-50 33 84, mobil 0768-998 270
E-post: rgunilla.lofgren@comhem.se
 
   
   
VÄSTERÅS STIFTSGRUPP  
   
Aktiviteter i Falun och Borlänge
Ingegerd Hellberg

0243-19443
Aktiviteter i Västerås
Birgitta Larsson

021-810868
   
E-postmottagare
Brita Berg
britaberg@hotmail.com
 
   
Annika Eklund Asp
0247-51397
Agneta Lejdhamre
021-126684
   
Gunnel Envall
0225-50142
Birgit Norström
0225-30394
   
   
VÄXJÖ STIFTSGRUPP  
   
Karin Ågren
Sannelundsgatan 16
554 47 Jönköping
036 – 16 78 38, 073 – 977 80 75
karin-agren@tele2.se 
Inger Jansson
Kungsgatan 13
553 31 Jönköping
035-12 30 27
inger.janson99@gmail.com